fbpx
0
Tooteid : 0
Vahesumma : 0.00
Vaata ostukorviMine kassasse

Telgi valik sinule

Telgid võib jagada julgelt kahte rühma: tunnel-ja kuppeltelgid. Mõlemas mallis on omad eelised, millest tuleb juttu järgnevalt. Telki valides tuleks mõelda sihtotstarbele. Kasutad telki suvel või aastaringselt? Liigud palju kanuuga ja telgid rohkem kivistel pindadel? Talve- ja suvematkadel on erinevad nõuded.

Tunneltelk

Tunneltelgi kaared on samalaadsed, kus telk tõmmatakse pingule nööride abil, et see püsiks püsti. Telk ei püsi ilma kinnituseta püsti.

Tunneltelgis kaalu suhe siseruumikusega on keskmisest parem võrreldes kuppeltelgiga. Tunneltelk koosneb vähemalt kolmest kaarest ja telgis on ka suur eesruum, kus säilitatakse varustust ning vajadusel saab süüa valmistada. Tunneltelkide kaared kinnitatakse üldiselt välistelki, mis võimaldab enne välistelgi püstitamise ja seejärel vihma eest varjus olles sisetelgi kinnitamise välistelki.

Tunneltelk on hea valik kaugemateks matkadeks ning talvematkadeks ja ka siis, kui soovitakse suurt eesruumi asjade säilitamiseks vihma eest.

Kuppeltelk

Kuppeltelkide kaared lähevad risti ühest või mitmest kohast, tekitades iseseisva konstruktsiooni. Kuppeltelki kutsutaksegi üldiselt iseseisvaks telgiks või vabalt seisvaks telgiks. Kuppeltelgi eelis tunneltelkide ees on see, et võimaldab ja on kerge püstitada sellisel maastikul, kus telgi vaiu pole võimalik kasutada (kivisel maastikul). Kuppeltelki kannatab kinnitada alati nööridega, kui see on võimalik.

Paljude kuppeltelkide kaared kinnitatakse sisetelki, mis võimaldab hea ilmaga telgi püstitamise ja kasutuse ilma vettpidava välistelgita. Nii võib telkida soojadel suveõhtutel, kus vihma kartuseta on mureallikaks vaid sääsed. Sisetelgid on võrgust ja kaitsevad sind sääskede eest, mis annab muretu olemise looduses olles.

Kuppeltelk on ka hea valik suvistele retkedele, kuna paljud telgid on väikseks pakitavad ja ei võta ruumi. Telk püsib püsti ilma torminööride kinnitamiseta, kuid tõsiasi on see, et neid saab alati kinnitada, kui võimalust on. Torminööride kinnitamine väldib välistelgi puutumist sisetelgi vastu ja samuti niiskuse teket sisetelki. Kuppeltelk on kindel valik, kui sul pole kindlat kasutust määratletud.

Camping-telk

Camping-telk on telk, mis sobib puhkekohtades kasutamiseks. Telk on vettpidav, aga pole muude omaduste poolest mõeldud kasutamiseks matkadel. Näiteks telgi kaared pole nii vastupidavad, püstitamine sama kiire ja tuulepidavus sama hea, kui matkatelkidel. Telgi kaalul pole ka nii suurt vahet puhkekohtades, vastupidiselt matkamistel. Camping-telkide suurus kõigub kahest inimesest juba kümne inimese mahutamiseni.

Telgi materjali veepidavus

Telgikanga veepidavus mõõdetakse veesamba arvuna. See arv ütleb millimeetritena, kui palju veesamba raskust kestab. Veesamba arvu 1500 mm võib pidada telgikangas vettpidava rajana. Telgi põhjakangas peab olema suurema veepidavusega, kui pealmine telgikangas, kuna maas olles veesurve on suurem. Põhjakangas 3000 mm on hea arv veepidavuse suhtes normaalses kasutuses, kui just soistel/ märgadel aladel ööbimist ei toimu.

Kokkuvõte

Matka-ja retketelkide vahe on suhteline. Peab tunnistama, et näiteks tundrates matkates on kõvad tuuled  tõenäolisemad, kui metsas ja selleks soovitame matkatelki. Matkatelkide valikul on tähtis telgi kaal. Kuna telki kantakse kaasas on soovituslik valida võimalikult kerge telk. Kahe ja kolme inimese telgid kaaluvad üldiselt 2-4kg. Matkatelkides on panustatud kergele kaalule, tuulepidavusele ja kiirele püstitamisele.

Talvel matkamisel telgi tähtsus mitmekordistub veel enam. Nelja aastaaja telkidel on panustatud kaarte vastupidavusele ja telk on tuultpidavam. Talvetelgid kannatavad ka lumekoormat. Talvel telkimisel on oluline tähelepanu pöörata eriti õhuvahetusele, et niiskus ei jäätuks telgi siseküljele. Aastaringsed 2-4 inimese telgid kaaluvad keskmiselt 3-6 kg.

 

 

Jäta vastus